V koupelně se nám podařilo rozbít umyvadlo. tak jsem koupil nové keramické a na návštěvě u tchána jsem se o tom zmínil. Původně jsem chtěl ty vruty do zdi pouze zabetonovat. Ale podle tchána na to mám použít nějakou chemickou maltu (nebo chemickou kotvu). Hledal jsem na internetu, našel jsem spoustu jakýchsi tmelů nebo jak to popsat a i nějaké video. Dokázal by mi někdo přesně poradit, co bych měl tedy koupit a jak to použít? Bude to na držení umyvadla v koupelně, které má asi 20 kilo. Taky bych byl rád za nastínění postupu. Díky.
Váš nápad s použitím betonu mi přijde velmi nešťastný. Chemické kotvy (=chemické malty) se už velmi dlouhou dobu používají na přichycení velmi těžkých věcí. Určitě znáte klasické hmoždinky a sádru. Toto je ten samý princip. Doporučuji vám koupit kteroukoliv maltu, ale ne polyesterovou - to je ta nejlevnější a jako jediná není vodě odolná. To by vám v koupelně dlouho nevydrželo. Pokud koupíte standardní, tak lze používat i pod vodou (například v bazénu apod.). Vyvrtáte díru, vysajete vysavačem všechen prach, pomocí pistole vytlačíte do díry trochu chemické malty a ihned do ní zatlačíte kotevní šrouby (ocelové tyče se závitem, na které budete šroubovat umyvadlo). Za cca necelou hodinu by to mělo být zatvrdlé a můžete rovnou přidělat umyvadlo.
Při výběru si dávejte veliký pozor na složení výrobku. Některé obsahují styren, což je rakovinotvorná látka, která je velmi nebezpečná. nesmíte ji v žádném případě používat ve vnitřních prostorech. Bohužel je to velmi rozšířená složka, například tekutá kotva od Den Braven.
Mám otázku bokem, co by jste použili na ukotvení do dutých cihel? V garáži jsem používal Fisher FIS VT 300 T, což je chemická kotva, tam jsou ale zdi z plných cihel. Nahoře jsou z dutých. Je vůbec nějaký způsob, jak do nich ukotvit těžkou polici?
Ukotvení umyvadla je jednoduché. Mám dobrou zkušenost s Pattex CF 900, kterou můžete použít v kameni, betonu, plných i děrovaných cihlách, pórobetonu a i lehčeném betonu, tedy prakticky všude. Nejdůležitější ale je, že je vodotěsná a dokonce i tvrdne ponořená pod vodou = perfektní do mokré koupelny. Rovněž nedoporučuji polyesterové chemické kotvy. Ve vlhkém prostředí by následoval rychlý konec. Velmi dobré jsou vinylesterové kotvy, například od výrobců jako je Soudal nebo Henkel. narozdíl od kotev obsahujících styren jsou zdravotně nezávadné a můžete je používat i ve vlhku. Podívejte se například i na Soudafix, extrémně rychlá a během 30 minut bude tvrdší než beton. Na beton nebo maltu a hmoždinky hodně rychle zapomeňte.
Vladimír Špikla: Chemické malty lze používat i do dutých cihel (Porotherm). většinou je součástí balení trubičkovité plastové nebo kovové sítko. Je to taková trubička, která se nejdříve vsune do vyvrtané díry. Následuje malta a až teprve potom šroub. Tato trubička zajistí, že se z kotvy stane taková housenka, která bude konzistentní po celé své délce. Dokonce i existuje speciální sítko, které lze použít do sádrokartonu nebo betonových tvárnic na stavbu plotu.Opět je ve tvaru trubičky, která se ale po zasunutí rozevře. Po naplnění tedy brání vysunutí šroubu z díry. tyto už ale běžně nebývají součástí balení a je je nutné dokoupit zvlášť. PS: Nezapomeňte po vyvrtání díru pořádně vyčistit od prachu. Jednou se mi stalo, že jsem jich vrtal asi 20 a jednu jsem zapomněl vyčistit. Do všech jsem nastříkal chemickou maltu a počkal 40 minut. A když jsem potom sáhl na tu chemickou kotvu, kterou jsem nevyčistil, tak jsem ji ze zdi naprosto lehce vytáhl. Prach natolik obalil povrch, že vůbec nedržela.
Dobré zkušenosti mám s Kotvix (nejlevnější), balení po 280ml za 240 Kč. A na druhou stranu i s dražším a kvalitnějším Soudal (vinylesterová), 280ml za 485 Kč.
Poslechněte Vašeho tchána, kupte například FIS V300 za 250,00 Kč vč. DPH. Díry budete mít již připravené po starém umyvadle, tak je akorát vyčistěte a zbavte veškerého prachu nebo odloupaného betonu. Aplikujte chemickou maltu a do ní zasuňte úchyty. Během 3é - 40 minut by to mělo být dostatečně tvrdé a můžete přišroubovat umyvadlo. Já jsem tímto způsobem přichytil bránu, která váží asi 80 Kg a drží jako přibitá. Od té doby, co jsem jednou chemickou kotvu vyzkoušel, tak už ani nic jiného nepoužívám. Kdy by se otravoval s nějakou sádrou, když vám to stejně i tříleté dítě vyrve ze zdi. Toto velmi šetří čas, námahu, drží fest a jsou výborné, i když drahé jako čert.
Výrobce Fisher má v katalogu k tomu určené kovové sítko k chemické maltě FIS H L v metráži. ušetříte tím drahou maltu, která by jinak plnila dutá místa v dutých cihlách. I když rozhodně nepatří mezi nejlevnější varianty, protože jsem viděl, že jeden kus se prodává okolo 110 Kč. Možná budete mít více štěstí u nějakého jiného výrobce. Jinak na ten dotaz ohledně umyvadla doporučuji z vlastní zkušenosti pouze chemické kotvy na bázi vinylesteru, pokud vyberete maltu na bázi polyesteru (nejlevnější), tak se vám to v koupelně po pár měsících začne rozpadat.
Všude v návodech důrazně varují, že musíte díru nejdříve vyčistit speciálním kovovým kartáčkem, který stoji asi 150 Kč a samozřejmě ho prodávají přímo výrobci těchto tmelů. A přitom se jenom snaží z vás vytáhnout více peněz. Naprosto stačí, pokud na díru přiložíte hadici vysavače, ten prach zvíří a vysaje ven naprosto dokonale a ušetříte skoro dvě stovky za kartáček.
Díval jsem se na ceny od Fisher a jsem to jenom já, komu ty ceny připadají úplně mimo, nebo je to naprosto normální? Třeba jenom taková pistole (kus plechu) tam stojí 800 Kč, kovová síťka do sádrokartonu 145 Kč atd. To mi přijde naprosto přehnané. Na druhou stranu co jsem si porovnával samotné malty ve srovnávání cen, tak Fisher vychází jako jeden z nejlevnějších výrobců a má v nabídce i vinylesterovou dvousložkovou maltu, kterou jste mi doporučili. Takže koupím ji a pak dám vědět jak jsem dopadl.
My používáme kotvu od Hilti s kotevními šrouby HAS. 500 ml stojí 900 Kč, ale kvalita je úplně někde jinde. V přímém tahu má vydržet i více než 1,5 tuny zatížení. Toto je už ale profesionální řešení, které by bylo pro nějaké umyvadlo naprosto zbytečné. Kolegové Vám dobře radí, aby jste se vyhnul maltám na bázi polyesteru a kupoval jen takové, které jsou bez styrenu.
Ústí nad Labem
Cena: 2500 Kč
Žďár nad Sázavou
Cena: 4000 Kč
Mladá Boleslav
Cena: 1500 Kč
Praha-východ
Cena: 6000 Kč
Ústí nad Orlicí
Cena: 5900 Kč
Pardubice
Cena: 4790 Kč
Stavební Míchačky
Bazar Stavebních Míchaček
Diskuse, fórum, rady
Stavební materiály
Podle Značek Výrobců