Míchačka na Beton (na 220V/230V)

Míchačky na beton jsou základním strojem na stavbě. Před koupí je ovšem nutno zvážit několik parametrů - zejména napájení, výkon motoru a objem bubnu. Je nutno pamatovat i na požadovanou kvalitu jednotlivých částí - někteří výrobci například volí křehké plastové rozvodné krabice, jiní solidní ocelové či alespoň z tvrzeného plastu. Hermeticky uzavřené před vodou či deštěm.

Míchačka na beton

1. Napájení a výkon podle předpokládaného účelu

Dříve byly nejběžnější míchačky na beton s napájením 380V. Zařízení v této kategorii jsou stále k dostání a uplatňují se, pokud bude stroj velmi často a intenzivně využíván. Tedy v této kategorii se pohybují zejména - stavební firmy. Naopak pro méně časté nebo méně zátěžové oblasti lze využít míchačky s napájením 220V/230V. Hledáte-li stroj na vaši stavbu, kde budete budovat rodinný dům zejména svépomocí, tak 220V/230V míchačka poslouží naprosto výborně. S napájením na 380V by byla nadimenzovaná, drahá a špatně by se sháněla - v dnešní době se od tohoto řešení upouští.

Z hlediska příkonu jsou nejčastější 500W až 1200W motory. Opět pro poloprofesionální využití je vhodné se pohybovat v rozmezí 500W až 1000W. U profesionálních strojů se ovšem můžeme setkat i s výkony 4000W - 4500W, to se ale již nebavíme o standardních strojích a takovéto čísla nás nemusejí zajímat. Kategorií samou o sobě jsou tzv. traktorové míchačky.

2. Objem bubnu podle velikosti stavby

Druhým důležitým parametrem je objem bubnu - kolik lze najednou umíchat stavební směsi. Pro neprofesionální použití je nejlepší zvolit míchačku na beton s objemem 100 - 160 litrů. Míchačky z této kategorie patří mezi nejlevnější a objem je pro neprofesionální použití dostatečný. Poloprofesionální míchačky obvykle disponují bubnem o objemu 160 - 190 litrů. Pro profesionální použití jsou na trhu dostupné bubny až do 350 litrů.

Volte raději menší objem - kvůli ceně. Mezi bubnem 130 litrů a 160 litrů není zásadní rozdíl, ale u některých výrobců může být cena až dvojnásobná. Například Camac HC130 za 6 000 Kč a Camac HC150 za 10 000 Kč. Kupte tedy dostatečný objem, ale nepřehánějte své požadavky.

U samotného bubnu je kromě objemu důležité i uspořádání lopatek a jeho tvar. Při míchání nesmí vznikat takzvané mrtvé zóny - tedy místa, kde není betonová směs dostatečně promíchána - pokud kupujete od zavedeného výrobce, tak se nemusíte tímto zabývat. problémy nastávají zejména o velice levných čínských míchaček ve výhodných akcích, které se prodávají za zlomek ceny.

3. Kvalita a cena míchačky jdou ruku v ruce

Při výběru je potřeba dávat pozor na dvě nejproblematičtější části. Kola míchačky musejí být dostatečně odolná i proti tvrdému zacházení na stavbě. Občas se stává, že některé typy jsou dodávány s plastovými koly. Vždy vyžadujte ocelová a ideálně s gumovou pneumatikou.

Hlavní rozvodná skříň musí odolávat jakémukoliv počasí, být chráněna proti vniknutí vody a dostatečně bytelná proti mechanickému poškození. Bohužel někteří levní výrobci ji vyrábějí z obyčejného plastu, který sice déšť zadrží, ale stačí jeden úder lopaty a je rozbitá. Naštěstí někteří (Umacon) volí ocelové krabice a jiný velmi odolné formy plastu (Atika, Lescha).

Doporučujeme Atika a Lescha

V České republice se nejvíce prosadili výrobky od německých výrobců Atika a Lescha. Oba dva lze stejnou měrou doporučit. Oba dva mají u nás rozšířenou síť autorizovaných prodejců a i servisních středisek.

Míchačka na beton Atika

Nabízejí se o objemech 130 až 320 litrů. Tedy Atika pokrývá celý trh. U nižších využívá napájení ze sítě 220V/230V. U vyšších nalezneme i stroje na 380V/400V. Cenově jsou zlatým středem, kdy nejlevnější se prodávají již za necelých 8 000 Kč a ty nejobjemnější pro stavební firmy dosahuji až na hranici 60 000 Kč. U tohoto výrobce si vyberete. A budete velmi spokojeni s touto značkou.

Míchačka na beton Lescha

Dalším typem je opět německá firma. V nabídce má objemy od 125 do 180 litrů pro běžné použití. Což lze hodnotit na stavbu domu za dostatečné. Dále má i speciální kategorii pro firmy, kde nabízí mimořádně odolné a kvalitní míchačky na beton - ty jsou ovšem již v úplně jiné cenové hladině. Pokud si nevyberete míchačku na beton u Atika, tak jednoznačně zamiřte k Lescha.

Stavební Míchačky - www.StavebniMichacky.cz
2009 - 2024