Šamotová malta - Která je nejlevnější a nejlepší

Založit novou diskusi
Hlavní strana diskuse
Uživatel

Ladislav Večeřa

Dobrý den, chci se zeptat ohledně šamotové malty. Nedávno jsme se švagrem na chalupě stavili krb. Koupili jsme šamotovou maltu podle doporučení ze stavebnin, na obalu bylo pouze Napsáno Keravit 40Kg. Tuto šamotovou maltu jsme smíchali s vodou a vodním sklem a klasicky jsme s tím vyzdili krb. Ze začátku to vypadalo nadějně, protože už během pár desítek minut to začínalo tvrdnout a nešlo s tím pracovat. jaké ale bylo naše překvapení, když jsem se k tomu za 48 hodin vrátili a ono to vůbec nezatvrdo. Hřebíkem jste do toho mohli udělat rýhu. Když to netuhlo ani později, tak to švagr rozebral a další víkend jsme to udělali klasickou maltou. Chci se tedy zeptat, jestli byla chyba někde u nás v postupu (šamotová malta + voda + vodní sklo) nebo to bylo tím, že jsme koupili nejlevnější šamotovou maltu? Nyní se chystám dělat to samé doma a nevím jestli rovnou jít do klasické malty nebo zase zkoušet šamotovou. Kterou mám případně koupit - tu nejlevnější, která je nejlepší?

Uživatel

Martin Mareš

Dobrý den, pokud budete stavit krb, tak bych Vám doporučil žárová maltu na venkovní krby - RATH Universal Super, balení například po 25 Kg za 790 Kč. Ideální použití na spáry 3 - 12 mm. Tato šamotová malta se ale vypaluje až při 1200 °C, což v domácím krbu nehrozí.

Uživatel

Luboš Kotáb

Celá problematika se týká teplot a vazeb. Pokud budete zdít klasickou maltou, tak ta vytváří chemickou vazbu. A té lze dosáhnout i při normální teplotě 20°C. Pokud jí to vyzdíte, tak to ztvrdne je to pevné. Oproti tomu šamotová malta funguje jinak - nevzniká zde chemická vazba, nýbrž keramická vazba. A k jejímu dosažení je třeba teplot 1000°C - 1200°C, toho nedosáhnete ani během používání krbu. Proto byla měkká. Můžete to tedy postavit pomocí šamotové i cementové. Já osobně bych dal přednost cementové. Sice okolo 600°C začíná praskat, ale tyto praskliny nemají žádný dopad na funkčnost.

Uživatel

Jiří Duchoň

Ke keramické vazbě v šamotové maltě skutečně dochází až okolo 1200°C. Je ale velkým omylem si myslet, že je jí třeba dosáhnout. Krby a kamna se staví tak, aby byly samonosné. Kdyby jste tam žádnou maltu nedali, tak musí držet stejně dobře a nesmí se rozpadnout. A šamotová malta se tam dá pouze jako výplň mezer, ona tam neslouží jako lepidlo, které by spojovalo cihly a drželo je dohromady. Pokud se podíváte na její podstatu, tak se jedná jenom o jíl, který smícháte s vodou - to nikdy nezatvrdne, jedině by jste to dali vypálit. Šamotová i cementová malta mají možná stejné jméno, ale jejich princip je úplně jiný. Jedna zatvrdne, vytvoří chemickou vazbu a drží konstrukci. Druhá nezatvrdne (pouze při vypálení), funguje jenom jako výplň a není schopná držet stavbu pohromadě.

Uživatel

Matyáš Škeřík

Bude se jednat o vnitřní nebo venkovní stavbu? Na vnitřní bych vám doporučil klasickou kamnářskou maltu dováženou z Německa, kteoru najdete pod označením MA06, balení se prodávají do 25 Kg a stojí do 300 Kč. Míchá se s vodním sklem v poměru 2,5 litru skla na 25 Kg malty. Jedná se o jeden z nejlevnějších a taky nejlepších výrobků. Na venkovní použití doporučím například MSG1, což je žáruvzdorná šamotová malta do 1 400°C s keramickou vazbou. Seženete ji nejspíše v pytlích po 50 Kg při ceně do 900 Kč (již není nejlevnější). Běžně se používá na stavbu krbů, pecí, kachlových kamen a sporáků.

Uživatel

Jiří Duchoň

nevím jestli jsem to dostatečně zdůraznil, ale šamotové cihly můžete opravdu spojit i cementovou směsí. A nevím jestli o tom víte, ale můžete si umíchat (nebo koupit) žáruvzdorný beton. To by se vám mohlo hodit.

Uživatel

Daniel Polanský

Znám pár lidí, kteří se okolo komínů, krbů a kamen motají a i oni běžně používají běžnou maltu. Několikrát jsem se jich na to ptal, v komínu není šance, aby se dosáhlo nějakých vyšších teplot (např. 600°C), takže je to cementu jedno. A pokud se bavíme uvnitř, kde je výheň, tak tam i když dojde k popraskání, tak se nijak nemění vlastnosti nebo kvalita. Navíc si je potřeba uvědomit, že teplota drasticky klesá s každým centimetrem šamotové cihly. To by jste musel kamna rozpálit tak, aby byly rudé i venku, aby popraskala malta po celé šířce. Nebál bych se, vykašlal bych se na šamotové malty, tekutá skla atd.

Uživatel

Zdeněk Kříž

Silaterm Profi F1 za 265 Kč, ale jenom tam, kde teploty nepřesahují 550°C. nejlevnější na trhu jsou dlouhodobě HS Flamingo, kde 25 KG najdete i pod 200 Kč, konkrétní typ si nechejte poradit dle použití. Pokud Vám to špatně tuhlo, tak jste zřejmě dal špatný poměr malty a skla. Mělo by se to míchat přibližně v poměru 1 litr tekutého skla na 10 Kg šamotové malty. Jinak takový soukromý tip stranou - tchán stavil taky na chalupě krb na grilování a cihly k sobě lepil nejlevnějším flexi lepidlem (ano, cihly). Říkal, že na tom grilovali celé léto a drží to jako první den. Takže možná i tudy vede cesta.

Uživatel

Alojz Procházka

Ta rozhodně není nejlevnější. Viděl jsem před týdnem z dovozu z Polska od výrobce Parkanex, kde pytle po 25 Kg a ceně 160 Kč. Zkusím to pohledat na internetu kde jsem to jenom viděl.

Uživatel

Jindřich Bajza

Máme doma pec a chtěl jsem si vedle ještě udělat menší kamínka. A když jsem se probourával, tak jsem do toho náhodou trochu víc praštil a udělal jsem tam díru, že by se tam vlezl dospělý chlap. Tak jsem dneska odpoledně koupil šamotovou maltu a vodní sklo, že to opravím. Jenomže jakmile jsem do toho nalil vodní sklo, tak mi to okamžitě ztuhlo a nešlo s tím nic dělat, nemohl jsem to ani zamíchat. Máte s tím někdo taky takovou zkušenost? Co s tím mám dělat? Jinak je to "Kamnářská malta šamotová HS Flamingo". Podle obalu se ale takto používá a dělal jsem to správně.

Uživatel

Roman Konečný

Flexi lepidlo není nic výjimečné, už jsem to viděl několikrát v praxi. Taky se prodávají speciální kamnářské spojovací tmely a lepidla. Zkuste pohledat a najdete o tom spoustu informací. Podle mě jste musel udělat chybu v poměru, nic jiné v tom být nemůže. Dával jste tam vodu nebo ne? Příště si dejte jenom kousek stranou a zkuste si namíchat vzorek, ať víte jak se to chová, zvlášť když používáte novou značku nebo s tím nemáte absolutně žádné praktické zkušenosti. Nebo si den předem vezměte dvě šamotové cihly, spojte je a za 24 hodin se podívejte jak to drží. V případě šamotové malty vám garantuji, že to držet nebude a že to odlepíte od sebe rukama, ani majzlík nebude potřeba.

Uživatel

Bohumír Urban

Zatvrdne, pokud vezmete dvě cihly, spojíte je a počkáte pár dní, tak by jste se měl pořádně zapotit než je od sebe odděláte. Neříkám, že by to bylo tak pevná vazba jako u cementových směsí. Ale rozhodně to není jenom nějaké blátíčko, kterým vyplníte mezery mezi cihlami. Správně namíchaná směs musí udržet cihlu přilepenou k cihle i když je zvednete do vzduchu a různě s tím manipulujete.

Uživatel

Zdeněk Macura

Nechci si teď vymýšlet nějaké hodnoty, ale mám ten dojem, že šamotová malta získá svoji pevnost až poté, co projde teplotou nad 800°C. Čehož vy ve vašem krbu nedosáhnete. Celé se to dá trochu obejít tím, že místo vody použijete vodní sklo, čímž zvýšíte pevnost. Pokud jste jej použil, tak jste jej dal asi jen velmi málo. Nebojte se toho a klidně jej dejte do směsi 10% i více. Pokud by jste na stavbu použil normální maltu, tak by u teplot nad 500°C začalo docházet k jeho destrukci. Protože cementovou maltu mícháte s normálním pískem, tedy v podstatě křemenem. A pokud křemen vystavíte teplotě 580°C a více, tak v něm dochází ke změnám. Proto nemůžete používat cementová malty nebo betony na takové stavby, které budou vystaveny vysokým teplotám.

Uživatel

Vláda Špicar

Chtěl bych postavit krbové ohniště z betonových skruží. Ty by mohly asi popraskat? Tak bych je chtěl obložit šamotovými destičkami 2cm tlustými - čím je přilepit?

Uživatel

Ladislav

Dovolte mi dotaz. Chtěl bych letos na jaře provést opravu u kachlových kamen s topeništěm a se dvěma troubami. Prasklý rošt k výměně mám již zakoupen nový a při té příležitosti také vyměnit litinové pláty (již mám také nové)a hlavně opravit stávající šamotovou vyzdívku ve spodní části topeniště. Prosil bych o radu jaký nejvhodnější materiál použít a případně stručný postup. Děkuji Ladislav Pardubice

Uživatel

Milda

Na opravu kamen se mi osvědčili šamotové tvarovky, které jsou sice drahé, ale dostupné v několika variantách. Úhlovou bruskou a kotoučem lze vyrobit i relativně složité dílce.

Uživatel

Michal

Tak po prečtení různých fór nevím vůbec jak vyzdít topeniště venkovního grilu. Stačilo by na obyčejnou maltu vyzdít ze šamotových cihel a po zatvrdnutí vymazat vnitřní spáry? Jsem naprostý laik, takže prosím o radu. Budu k udírně dostavovat vetší gril, aby se mohlo dělat i sele. Rozměr grilu (vnitřní) bude 70cm výška. 120cm délka a 60cm hloubka.

Uživatel

Eva

Dobrý den, chci postavit ze šamotových cihel přístřešek na popelnici, můžeme je zdít cementovou maltou nebo lepidlem na dlažbu, nebo čím? Díky

Reagovat na toto téma

Jméno
Text
Napište číslicí "třicet jedna":
Stavební Míchačky - www.StavebniMichacky.cz
2009 - 2024